Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 184 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

„To kompromitujący stan rzeczy, który nie może dłużej trwać”

niedziela, 25 lipca 2010 21:45
Skocz do komentarzy
Anna Ambroziak: Na początku zajmą się Państwo wynikami prac komisji Millera? To jednak dość dziwne, że właściwie nic nie wiemy o jej pracach, choć dysponuje tzw. polską czarną skrzynką.

Antoni Macierewicz: Będzie to jeden z pierwszych kroków, jakie podejmie zespół. Zwrócimy się do komisji o wszystkie informacje, materiały i oceny, jakie dotychczas zebrała. Jestem bardzo zdziwiony, iż o pracach tej komisji właściwie nic nie wiadomo. Tak samo jestem zdziwiony tym, że ze strony rządu nie ma żadnej reakcji na deklaracje wicepremiera i wiceprzewodniczącego komisji rosyjskiej Siergieja Iwanowa, który powiedział, że wszystkie materiały już przekazał i że strona polska więcej materiałów dotyczących katastrofy smoleńskiej już nie otrzyma. Do dziś nie możemy doczekać się reakcji pana premiera Tuska na to bezprecedensowe oświadczenie. Do dziś nie ma żadnej reakcji ministra spraw wewnętrznych i administracji Jerzego Millera, który stoi na czele Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Będziemy się tej reakcji domagali zarówno ze strony pana Millera, jak i ze strony pana Tuska. Komisja rosyjska de facto wyznacza kierunek działania państwa rosyjskiego w tej sprawie - nie jest to jeden z wielu organów zajmujących się tą problematyką, tak jak dzieje się to w Polsce, gdzie prokuratura działa niezależnie od komisji Millera. Niepokoi mnie to, że Rosjanie de facto wypowiadają porozumienie zobowiązujące ich do przekazywania wszystkich wiadomości. Wiemy (mówił o tym prokurator Seremet), że nie otrzymaliśmy nawet jednej piątej akt, a przewodniczący polskiej komisji milczy. To kompromitujący stan rzeczy, który nie może dłużej trwać.

A.A.: Zanim jeszcze zespół się zebrał, sformułowano pod jego adresem listę zarzutów, m.in. ten o jego omnipotencji.

A.M.: Mam nadzieję, że wola pracy i współdziałania z innymi instytucjami będzie naszą najlepszą legitymacją. Ustawa sejmowa o prawach i obowiązkach posłów pozwala nam na uzyskiwanie informacji i obliguje wszystkie instytucje do ich udzielania na żądanie posła oraz do podjęcia wszystkich działań na skutek interwencji posła. Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu zwrócimy się do NIK o przebadanie sposobu działania instytucji odpowiedzialnych za przygotowanie wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu. Naszą metodą jest dobra wola i ciężka praca. Jesteśmy zdeterminowani do wyjaśnienia i ujawnienia prawdy. To najlepsze narzędzie. Niestety, często brakuje go instytucjom państwowym.

A.A.: Ale jak dotąd nikt spoza PiS do zespołu się nie zgłosił...

A.M.: Zapewne więc będą musieli odpowiedzieć kiedyś wyborcom, co parlamentarzyści zrobili, by wyjaśnić tę katastrofę. Chcę też powiedzieć, że jest wiele zagranicznych instytucji, które czekały na taką inicjatywę, jak powołanie zespołu, i które chcą z nami współdziałać. Będziemy współdziałali także z tymi senatorami i kongresmenami ze Stanów Zjednoczonych, którzy taką wolę deklarowali. Liczymy też na współpracę z posłami Parlamentu Europejskiego.

A.A.: Czy może Pan zdradzić jakieś szczegóły?

A.M.: Dopiero po ukonstytuowaniu się władz zespołu.

A.A.: Dziękuję za rozmowę.

Podziel się
oceń
0
1


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

niedziela, 21 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  0  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Archiwum

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

PATRIOTYZM SOLIDARNOŚĆ NOWOCZESNOŚĆ ZACHĘCAMY DO CODZIENNYCH ODWIEDZIŃ NASZEGO BLOGA!

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Pytamy.pl